Sail Brisbane - Olympic and Invited Classes Regatta - Day Three

Information

Briefing:7:30am - Saturday 8th Jul 2017
Finish:5:00pm - Saturday 8th Jul 2017


Sail Brisbane - Olympic and Invited Classes Regatta - Day Three

Start: 7:30am - Saturday 8th Jul
For Alpha & Bravo Courses

Dear Loyal, Dedicated Volunteers!

The Volunteer Report time has been changed to an early start for the Alpha and Bravo courses. Please report at 0730 in the Sailing Academy classroom.The first warning for these courses will be at 0900. I really appreciate your flexibility in these trying wind and weather conditions.

The Schedule for the Charlie course remains the same - Volunteer report time/Competitors Meeting at 0900 with the Volunteers briefing commencing at 0915.Be prepared for a full day as we will have to get as many races in as we can; we have not had a race yet for this Sail Brisbane!

Please let me know if this is not possible for you to be here on 0438 930 990 as soon as you can.Thank you all again for your time and efforts. Today was a challenging cold wet day.

Get some rest and see you tomorrow!

Cheers,Susie Jones
0438 930 990

Sign Up

Do you have an account?

If you have an account you should login before continuing.

Login

You don't need an account to sign up for this event, but if you volunteer regularly then we suggest you create one by clicking here

Please enter your details

Or other contact number

Do you have anything else to add?

Admin

Position Volunteer
PRO Louise Davis
Volunteers Susie Jones
Results Bec Ellem
Admin David Kemp

Alpha Start/Finish - GOODWILL 29ers, Hobie 16s, Nacra 15, Nacra 17

Position Volunteer
Skipper Barry Deeks
Race Officer Warren Myles
Crew Tracey Myles
Crew Sue Fraser
Crew Charles Kirby

Alpha Mark boat 1 - STEFAN 29ers, Hobie 16s, Nacra 15, Nacra 17

Position Volunteer
Skipper Arthur Gough
Crew Jeff Brook

Alpha Mark boat 2 - ALPHA ONE 29ers, Hobie 16s, Nacra 15, Nacra 17

Position Volunteer
Skipper David Lane
Crew Craig Fraser

Bravo Start/Finish - FRIZZELL Lasers, Sabres, Optis, F11's

Position Volunteer
Skipper Donald Murray
Race Officer Alan Crawford
Crew Yvonne Walsh
Crew Robert Sloman
Crew Kylie Bowman
Crew Unassigned

Bravo Mark boat 1 - GIRDIS Lasers, Sabres, Optis, F11's

Position Volunteer
Skipper David Bagnall
Crew Connor Bagnall

Bravo Mark boat 2 - CUNEO Lasers, Sabres, Optis, F11's

Position Volunteer
Skipper Steve Amos - OTBD
Crew Tony Swadling

Charlie Start/Finish - MYORA Finns, Boards

Position Volunteer
Race Officer Guy Morton
Skipper Christopher John Langford
Crew Beryl Roberts
Crew Arthur Trindall
Crew Unassigned

Charlie Mark boat 1 - CAMPBELL Finns, Boards

Position Volunteer
Skipper Kevin O'Donnell
Crew Jim Dwyer

Charlie Mark boat 2 - HENDERSON Finns, Boards

Position Volunteer
Skipper Marcus Schoutrop
Crew Ian White

Radio

Position Volunteer
Radio Operator Ged Glancy

Jury - VALDA BYTH

Position Volunteer
Skipper Mark Drew GALLAGHER
Crew Gregory Kemp

Jury - STEFAN TWO

Position Volunteer
Skipper Nev Willis
Crew Unassigned